Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
 
 
ZDRAVÍ:
Jsou známí svou výbornou zdravotní kondicí a vitalitou! Díky dlouhé tradici, genetického i klinického testování a centrální databázi, která vytvořila úžasnou síť nejlepších světových laboratoří, výzkumných ústavů, databank, registrů i chovatelů, jež dohromady spolupracují se povedla většina vážných onemocnění v tomto plemeni vymýtit. Proto se také Americké kolie dožívají vyššího věku a řadí se mezi jedny z nejzdravějších plemen. Ovšem i v tomto případě je důležité zodpovědné křížení a testování jak genetických tak i klinických chorob a důsledná prevence.
 
Každý majitel kolie by se měl znát pojem MDR1 a vyvarovat lékům a chemickým látkám jež mohou být pro kolie nebezpečné!!!! 
 
MDR1 je název genu kódujícího tzv. P-glykoprotein. Tento gen kóduje bílkovinu (ABC transportér) jménem P-glykoprotein, který zajišťuje transport léčiva z mozkomíšní tekutiny a tedy z mozku do krve. Mutace ale blokuje tvorbu P-glykoproteinu a podané léčivo se tedy v mozku hromadí a může způsobit závažné komplikace v podobě křečí, případně i selhání dýchání a může přivodit smrt. Bohužel je tento pojem stále málo známí i veterinářům, proto doporučuji při zdravotních prohlídkách, zákrocích atd. mít vždy při ruce seznam zakázaných léků
 

Nepotýká se s vážnými chorobami

Americké kolie jsou známé pro svoji výbornou zdravotní kondici a vitalitu. Díky delší tradici testování v USA byla většina vážných onemocnění v tomto plemeni vymýcena, proto se také dožívají vyššího věku.

I přesto je důležité zodpovědné křížení chovných jedinců, testování genetických i klinických chorob a důsledná prevence proti nim. Všichni chovní jedinci musí být řádně vyšetřeni na různá onemocnění.

„Jelikož jsou americké kolie zařazeny do globální genetické evidence, je povinnost, aby každý chovný i nechovný jedinec měl DNA profil pro potvrzení původu. Podle toho se pak určí, na co by měl být daný jedinec testován. Všeobecně ale platí, že základní test pro uchovnění je na CEA, MDR1 a dysplazii kyčlí a loktů,“ uzavírá chovatelka.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/americka-kolie-chov-zajimavosti.A180611_094406_hobby-mazlicci_bma

Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah