IMG_2973.heic

IMG_3629.heic 

 

 

Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
JMK spokojenost zaručena https://www.pet-shop-jmk.czNabízíme kvalitní a bezpečné postroje pro papoušky, které jsou navrženy podle jejich potřeb..
Moje kabelkahttps://www.mojekabelka.comDámské i dívčí kabelky, dětské batohy, školní batohy, sportovní pánské i dámské hrudní taška, b

 

 OBECNÉ ZDRAVÍ:

 

Kolie je celkově zdravé, robustní plemeno, které se obvykle se dožívá 10 až 14 let, přičemž střední věk je 12 let, není však neobvyklé 15 nebo 16 roků. Jsou známí svou výbornou zdravotní kondicí a vitalitou. Dysplazie kyčle a lokte, srdeční problémy a epilepsie, které jsou běžné u mnoha velkých plemen, nejsou u kolií běžnými problémy, i když se občas vyskytují. Kolie a další pastevecká plemena  jsou citlivá na některé léky, mezi které patří Ivermectin, aktivní složka obsažená v některých preventivních přípravcích proti dirofiláriím, a také volně prodejný humánní lék Imodium! 
 
 
 10 až 14 let, přičemž střední věk je 12, i když některé šly dobře do 15. nebo 16. roku.
 

ZDRAVOTNÍ TESTY:

 
Díky dlouhé tradici, genetického i klinického testování a centrální databázi, která vytvořila úžasnou síť nejlepších světových laboratoří, výzkumných ústavů, databank, registrů i chovatelů, jež dohromady spolupracují se povedla většina vážných onemocnění v tomto plemeni vymýtit. Proto se také Americké kolie dožívají vyššího věku a řadí se mezi jedny z nejzdravějších plemen. Ovšem i v tomto případě je důležité zodpovědné křížení a testování jak genetických tak i klinických chorob a důsledná prevence.
 
 

MDR1 - citlivost na určité druhy léků

Každý majitel kolie by se měl znát pojem MDR1 a vyvarovat lékům a chemickým látkám jež mohou být pro kolie nebezpečné!!!! 
 

Jedná se o mutací genu MDR1. Postižení jedinci jsou více citliví k negativním účinkům některých léků, což se projevuje nejčastěji neurologickými příznaky.

Tento gen je důležitý proto, abychom se vyvarovali podání některých léčiv (antiparazitika, anestetika, chemoterapeutika, antibiotika, léky na trávící trakt) u pozitivních jedinců.

 Daná mutace se zjišťuje odběrem krve u predisponovaných plemen

 MDR1 je název genu kódujícího tzv. P-glykoprotein. Tento gen kóduje bílkovinu (ABC transportér) jménem P-glykoprotein, který zajišťuje transport léčiva z mozkomíšní tekutiny a tedy z mozku do krve. Mutace ale blokuje tvorbu P-glykoproteinu a podané léčivo se tedy v mozku hromadí a může způsobit závažné komplikace v podobě křečí, případně i selhání dýchání a může přivodit smrt. Bohužel je tento pojem stále málo znám i veterinářům, proto doporučujeme při zdravotních prohlídkách, zákrocích atd. mít vždy při ruce seznam zakázaných léků
 
 
 
GENETICKÉ TESTY KTERÉ SE SLEDUJÍ U AMERICKÝCH KOLIÍ:
MDR1, DOV (Oftalmologie), CEA, PRA, KAT, PHTVL, PHPV, RD, PRA rcd2, CN/GCS, MH, DM, JRD, SLC/HUU, vWDII, IPD, DMS

+ RTG KYČLE A LOKTY

 

 

 
Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah