THE COLLIE

271983239_1005895320325390_4618481184417150522_n

 

AMERICKÝ STANDARD

OFFICIAL STANDARD AKC (eng)

MAJESTÁTNOST

HRDOST

HARMONIE

BYSTROST

LOAJALITA

INTELIGENCE

SÍLA

MRŠTNOST

CITLIVOST

AKTIVITA

LADNOST

RYCHLOST

 

272444617_464928828450216_1754260147114056102_n

Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

AMERICKÁ KOLIE

 

HISTORIE:
Oficiální historie se začala psát roku 1885 kdy bylo plemeno zahrnuto pod Americký chovatelský klub (AKC) a kde také 1886 vznikl primární klub Collie Club of America (CCA). Přesný původ kolie jako takové je opředen tajemstvím, avšak Americké kolie navazují na Viktoriánský typ chovaný na severu Británie. Okolo let 1860 navštívila královna Viktorie Skotskou vysočinu a kolie si zamilovala. Od tohoto momentu se staly velmi módními a během koloniální éry se rozšířily do různých konců světa. Současný rodinný strom kolií končí dvěma základními typy: Evropský výstavní a Americký výstavní. Oba dva navazují právě na tzv.Viktoriánské kolie, které se během minulých 100 let vyvíjely na Americkém kontinentě jiným směrem něž na Evropském, což vedlo k rozdělení na dva různé typy. Roku 1879 byla oficiálně importována první dlouhosrstá kolie Mr. Allenem S. Apgarem z Britských ostrovů do Ameriky. Po působivých vítězstvích Apgarových importních psů na výstavě v New Yorku, podlehlo vášni pro kolie mnoho dalších chovatelů, jež následovali jeho vzoru. Plemeno bylo v této fázi ještě ve svém vývoji a díky vzrůstající se poptávce, byly přiváženy do Spojených Států, čím dál tím kvalitnější  linie. V důsledku bohatého dovozu, zaznamenalo plemeno v letech 1900 - 1920 rychlý pokrok, což připravilo půdu pro zlatý věk kolií a vznik velkých Amerických chovatelských stanic v letech 1920 - 1930. Jména jako  Alstead, Arken, Arrowhill, Cainbrooke, Saint Adrian, Sunnybank, Poplar, Tazewell, Tokalon, Hertzville, Lodestone, Noranda, Sterling, Bellhaven a Honeybrook  dominovala na americké psí scéně do 50 -60 let. Během této doby se plemeno zformovalo, získalo svou tvář a stalo se velmi populárním, proniklo do kultury, literatury, módy, filmu i Bílého domu.
 
 
KOLIE JAKO IKONA:
Albert Payson Terhune - Sunnybank Collies (1872 -1942) byl významným americkým spisovatelem i chovatelem kolií, některé ze svých psů tak zvěčnil i v knihách, mezi nejznámější díla  patří: Lad, A Dog, Further Adventures of Lad, Wolf, Gray Dawn a mnoho dalších. Eric Oswald Mowbray Knight (1897 - 1943)
byl Anglicko americký spisovatel jež taktéž podlehl kouzlu kolií a roku 1940 stvořil nesmrtelný příběh Lassie se vrací. Lassie a její další dobrodružství byla několikrát zfilmována, mezi nejznámější celovečerní filmy patří: Lassie Come Home (1943), Son of Lassie (1945), Courage of Lassie (1946), Hills of Home
(1948), The Sun Comes Up (1949), Challenge to Lassie (1949), The Painted Hills (1951), Lassie's Great Adventure (1963), The Magic of Lassie (1978), Lassie (1994), Lassie (2005). Pozadu nezůstala ani televizní tvorba: Lassie (1954-1973), Lassie: A New Beginning (1978), The New Lassie (1989-1991),
Lassie (1997-1999), Lassie's Pet Vet (2007). Lassie se dočkala i animovaného zpracování a její příběh si i nadále žije svým životem. Díky své vznešenosti se kolie dostaly i na přední stránky módních magazínů po boku celebrit a slavných dam.
 
BÍLÉ KOLIE V BÍLÉM DOMĚ:
Bílé kolie se také několikrát staly obyvateli Bílého domu. Společníkem prezidenta Lyndona Johnsona byl Blanco a Calvina Coolidge doprovázeli Prudence Prim a jedna z nejslavnějších bílých kolií, pes Rob Roy jehož socha stále zdobí Bílý dům. Přesný původ bílé barvy u kolií je zahalen tajemstvím, ale různé prameny tvrdí, že mělo být jedno z původních u tohoto plemene a dnešní bílé kolie, jsou jistou formou návratu. Známá historie bílých kolií se začala psát roku 1881 v Anglii, od narození fenky bílé barvy se sobolími znaky jménem Lily. V jejím dochovaném tří generačním rodokmenu, jsou však psi pouze plného
zbarvení, jež si zřejmě po generace přenášeli bílý faktor. Lily je prababičkou Ch. Metchley Wonder, jehož jméno nacházíme téměř v každém rodokmenu kolií v USA. Někteří američtí chovatelé byli okouzleni bílými koliemi a začali se na toto zbarvení specializovat. Genetika barev nebyla v tu dobu ještě známa a docílit
bílých potomků bylo zdlouhavé. Chovatelé se údajně uchýlili pro docílení čistě bílého zbarvení šlechtěním s barzoji a samojedy. Později se snažili tento vliv minimalizovat a začali se uznávat kolie s bílým tělem a barevnou hlavou, či strakáči.  Kolem roku 1900 se bílé kolie považovaly za všestranné pracovní psy. Používaly se nejen na pasení ovcí, ale i sobů a někdy je zapřahali i za sáně. Dnešní američtí a kanadští chovatelé je již plně začlenily do svých chovů a podporují hlavně instinkty k pasení. V minulém století se bohužel bílé kolie mylně zaměňovaly za zbarvení dvojí merle, které může trpět zdravotními problémy. Toto ovšem pro bílé kolie neplatí. Zdravotně jsou plně srovnatelné s ostatními zbarveními.
 
Po roce 1950 se scéna dramaticky změnila, začalo vznikat mnoho menších chovatelských stanic s užším zaměřením. Éra velkých a slavných chovatelských stanic byla minulostí, skončil zlatý věk za kterého se zrodila dnešní tvář Amerických kolií.
 
 
Původ plemene: USA
Účel plemene: Ovčácký a honácký pes, hlídač, společník
Další názvy Collie, American Collie
Uznání: AKC, UKC, CKC, Neuznaný FCI
Velikost: U psů ideálně 67 cm, u fen 62 cm. U obou pohlaví tolerance ± 3 cm
Hmotnost: Orientačně 25 až 35 kg
   
 
 
TEMPERAMENT:
Vysoce inteligentní, řadí se k nejinteligentnějším plemenům vůbec. Jsou houževnatí a velmi intuitivní, musí se s nimi zacházet s respektem, když se ale naváže vztah, jsou velmi oddaní až fixovaní. Vyznačují se vysokou empatií a pozorností, dokážou se plně vcítit do svého pána, což prohlubuje vzájemný vztah a mimo jiné, je to obrovskou výhodou při výcviku. Venku jsou to aktivní, vytrvalí, živí psi, nadšení pro každé dobrodružství, sport či aktivitu se svým pánem. Doma jsou klidnými, mazlivými společníky, o kterých ani nevíte. Oplývají energií, ale nemají tendence ničit věci v bytě, také se velice rychle naučí hygieně, jsou velmi čistotní! Poslušní a ochotní, mají velkou touhu vyhovět svému pánovi a splnit každé jeho přání. Psychicky vyrovnaní, netrpí melancholií. Jsou dobře cvičitelní, velmi zvědaví, vyloženě se rádi učí, dychtí po všem co se kolem nich děje, ale někdy mohou být trochu tvrdohlaví. Odvážní, hrdí a stateční, k cizím rezervovaní, ke svému pánovi maximálně spolehliví. Jako hlídací psi jsou razantní, plně srovnatelní s německým či belgickým ovčákem. Někdy bývají vychytralí až nečekaně vynalézaví. Mají laskavou milující povahu s velkou touhu chránit svého pána, rodinu včetně dětí či ostatních zvířecích rodinných příslušníků. Jsou však vázaní pouze na jednoho pána. Snadno vychází s ostatními zvířaty, ale lepší je, když jsou k tomu vedeni již od štěněte. V domácnosti s jinými zvířaty či psy silně dodržují hierarchii smečky a po nastolení své pozice jsou plně nekonfliktní. O členy smečky velmi rádi náruživě pečují. Tito vznešení psi potřebují, až vyžadují kontakt s člověkem, ať už se jedná o mazlení, hru, práci či jen vaši přítomnost. Snad největším trestem pro toto plemeno je změna majitele, která se většinou podepíše i na jejich povaze. Nesnáší tvrdé zacházení, dril, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty. Dlouhodobým pobytem o samotě doslova trpí a můžou se stát nedůvěřivými, bázlivými nebo agresivními. Tyto kolie jsou lásky plná stvoření, která se vám odevzdají celým tělem i duší a proto je také nutné si rozmyslet, zda jsou skutečně vhodným pejskem pro vás, protože při špatném zacházení hodně duševně strádají.
 
MÍRY:
Dle AKC se řadí k velkým plemenům. Americké kolie jsou vyšší než Evropské!
Kohoutková výška psa je 24-26 palců (60-67 cm)
Kohoutková výška feny je 22-24 palců (55-61 cm)
 
EXTERIER:
Am. Kolie je velký, silný a mrštný pes hrdého vyváženého postoje a čistých linií. Má mohutnější dlouhou hlavu ve tvaru válečku, minimální stop, mandlové oči, výraz úsměvu, dlouhý, urostlý klenutý krk. Úzký, hluboký hrudník, tělo je pevné, tvrdé a svalnaté, o trochu delší než vyšší,  nohy jsou dlouhé dobře osvalené. Středně dlouhý ocas, kost dosahuje až k hleznu nebo níže. Postava je vysoká a atletická, s elegancí a ladností, proslulé pro toto plemeno. Pohyb je velmi rychlý, lehký a volný.
  
 
PES NEBO FENA:
U Amerických kolií není tak velký rozdíl mezi pohlavími jak tomu bývá u jiných plemen. Vůdcem smečky je vždy fena, jež si chrání své postavení. Fenky jsou dominantnější, tvrdohlavější, nezávislejší a svéráznější. Psi jsou naopak podřízenější, lépe cvičitelní, ovladatelnější a snáz se s nimi pracuje. Drží se více svého
pána. Z exteriérového hlediska, je největší rozdíl ve velikosti, feny jsou menší a mívají kratší srst. Psi jsou větší, mohutnější, většinou s užším, hlubším hrudníkem a delší bohatší srstí. Díky hormonálním změnám při březosti, či hárání (jednou za 6 nebo 12 měsíců), fena v tuto dobu přesrsťuje a klopené uši mohou mít
tendence se postavit (doporučuje se uši zatěžovat). Psi přesrsťují méně a uši lépe zůstávají klopené.
 
 
 
 
 
Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah