Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
TYPY SRSTI SE DĚLÍ SE NA DVĚ VARIANTY: 
 
DLOUHOSRSTOU A KRÁTKOSRSTOU. OBĚ VŠAK PATŘÍ POD JEDNO PLEMENO A BĚŽNĚ SE KŘÍŽÍ

Ve vrhu pak najdete jak dlouhosrsté jedince, tak krátkosrsté, nikdy ne polovičaté!! Mezi dlouhosrstou a krátkosrstou variantou není žádný jiný rozdíl, ať už se jedná o charakter, temperament nebo cokoli jiného, rozdíl je pouze v délce srsti.
 
Americké kolie mají 4 základní zbarvení: trikolor, sobolí, merle a bílé se znaky. Standardních barev je ovšem celkem 10 a 4 standardní značení.
 
 
DLOUHOSRSTÁ VARIANTA: Kvalita či struktura srsti se dělí dle typu.

"Parader kolie" mají přiléhavou, dlouhou, splývavou srst, která krásně obkresluje siluetu těla psa. Bývá většinou jen s malou či s téměř žádnou podsadou. Tento vzhled je typický pro klasické Americké linie a Lassie jak ji známe například z filmové produkce. Jedná se o výstavní typ srsti.
 
"Brandwyne kolie" mají esteticky objemnější srst, ale jedná se pouze o optický jev, srst je hodně nadýchaná. Bývá většinou jen s malou podsadou. Jedná se o výstavní typ srsti.
 
"Farmářské kolie" srst je kratší, obdobná jako u australských ovčáků či border kolií.

 
KRÁTKOSRSTÁ VARIANTA:
Am. krátkosrsté kolie jsou skutečně krátkosrsté, nikoli hladkosrsté jak tomu je například u Evropské krátkosrsté kolie. Struktura a délka srsti krátkosrstých američanů se podobá pro představu spíše Belgickému ovčáku malinois. Jedná se o výstavní typ srsti.
 
 
PÉČE O SRST:
Srst není náročná na údržbu, většinou bez nebo s malou podsadou, ovšem v daleko menší míře než je tomu u Evropských kolií. Srst musí podtrhovat siluetu psa!
Je obdařena výbornou samočistící schopností, nemá tendence se zacuchávat, stačí jednou, dvakrát týdně pročesat. Štěňátka a mladé psy je potřeba pročesávat častěji. Přibližně ve třech měsících začínají měnit srst z mladického chmýří na dospělou. Srst bude plně vyměněna až po druhém roce věku psa, během této
změny se většinou zbarví do konečné podoby. Dark sable zbarvení se vyvíjí až do 5 let, postupně tmavne. Konečnou délku a objem srsti získá pes do tří - čtyř let. Pro údržbu, hygienu a také zdravý vývoj pejska je potřeba občas sáhnout i pro nůžky.  Stříhání chloupků mezi polštářky paciček je důležité už u mladých
kolií. Stříhání se také doporučuje z hygienických důvodů v intimních partiích. Koupání není nutné příliš často, ale není žádný problém pravidelně koupat s použitím spíše přírodních šamponů. Závisí na okolnostech, ovšem z vlastní zkušenosti doporučuji koupat dospělého psa jednou za tři měsíce. Jakmile se srst začne trochu vlnit, pes potřebuje vykoupat. U štěňat je-LI to nutné 1 až 2x měsíčně. Před tím než psa namočíme je dobré ho pečlivě vyčesat, voda pak snáze pronikne srstí.
Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah