IMG_3235

IMG_2997

78dd38e1-3e4a-48ae-a408-2e6361d7e22d

97966674_10221921242410663_291969239672160256_n

175x256_IMG-20200811-WA0019

IMG_3618

IMG_3572

 

 

 

Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

AMERICKÁ KOLIE JAKO RODINNÝ PES

Nejdůležitějším kritériem při výběru psa jako rodinného mazlíčka je povaha plemene  a to, jak dobře zapadá do charakteru nové rodiny.

Kolie je jedno z nejkrásnějších psích plemen. Ačkoli si mnoho lidí může představovat, že kolie vypadá jako Lassie, kolie je ve skutečnosti chována ve dvou různých typech srsti a čtyřech různých barevných variacích, které přidávají plemeni na velké kráse a přitažlivosti.

 

CHARAKTER

 

​​​Inteligence a citlivost kolie, stejně jako okázalá krása obou variant -  dlouhosrsté  i krátkosrsté , byly po velmi dlouhou dobu hlavními faktory úspěchu plemene jako rodinného psa.

Legendární postava kolie byla zvěčněna v oblíbených dětských knihách Erica Knight's Lassie Come Home a Albert Payson Terhune's Lad: A Dog ,  Grey Dawn ., a mnoho dalších. Skvělým využitím personifikace oba autoři oživili důležité aspekty charakteru kolie – vlastnosti, jako je loajalita, oddanost, odvaha a důstojnost. Tyto romány pomohly popularizovat kolii, která si brzy získala proslulost jako plemeno milionářů a královské rodiny a jako rodinného psa. Tito autoři vykreslili kolii jako psa, jehož inteligence a hravost z něj udělaly úžasného mazlíčka pro děti i dospělé, stejně jako věrného ochránce a pracovníka schopného hrdinských činů a činů vysoké inteligence.

Kolie byla původně vyvinuta jako pastevecký pes, vyšlechtěný, aby pomáhal ovčákovi v péči a ochraně jeho stáda. To vyžadovalo vysoce interaktivní vztah závislý na spolupráci člověka a psa. Neustálá komunikace mezi ovčákem a psem, ať už verbální nebo prostřednictvím signálů rukou, se stala součástí toho, čím dnes kolie je.

Po celé generace chovatelé vybírali psy instinktivně silné v této povaze, čímž zajistili, že plemeno zůstane vysoce inteligentní a vycvičitelné a bude schopné mít silný a trvalý vztah se svými pány.
 

VZTAH K LIDEM 

 

Primárním zaměřením plemene jsou lidé. Kolie je stejně šťastná, že může běhat po lese se svou rodinou, chodit na vodítku ve městě nebo pást hejno hus na farmě. Velmi dobře se přizpůsobí  bydlení svého pána a velmi snadno se naváží na svoji rodinu. Mají skvělý smysl pro humor a jsou radostně přítulní a hraví. Kolie mají dobře vyvinutý smysl pro domov, který se točí kolem rodiny, jejích plánů a rutin a fyzického okolí domova. Ve skutečnosti je toto plemeno dobře známé pro své intuitivní povědomí. Kolie jsou oblíbené jako služební psi nejen kvůli těmto instinktům, ale také kvůli jejich přizpůsobivosti, cvičitelnosti a temperamentu.​​​
 
 
Americké kolie nejen, že jsou krásné, ale jsou inteligentní, přátelské, loajální, milující a citlivé. Jsou to skuteční rodinní psi a jsou známí tím, že jsou velmi přátelští k lidem. Stejně tak se snadno cvičí. Pokud jsou správně vychováni a je s nimi zacházeno s respektem, jsou ideálním mazlíčkem pro celou rodinu. Není to vhodný pes pouze na ven či dvorek a za žádných okolností do kotce!!! I když jsou vynikajícími hlídacími psy, není známo, že by byli agresivní. Kolie by nikdy neměla být nervózní, plachá nebo ustrašená. Rádi si hrají, aportují a chodí na dlouhé procházky. V podstatě jsou skvělými společníky pro malé i velké.
 
 
Jednou z jeho největších předností je přirozená láska k dětem. I když není kolie vychovávána s dětmi, může být okouzlující, hravá a ochranitelská k většině dobře vychovaným dětem. Je mnoho příběhů, ve kterých je hlavní hrdina rodinná kolie, která chrání a hlídá děti. 
 
 

7D0A3073

 
 

VZTAH K JINÝM ZVÍŘATŮM 

 

Další výhodou ovčáckého dědictví kolie je schopnost plemene vycházet s ostatními psy a jinými zvířaty v domácnosti. Původní práce kolie často zahrnovala práci s více psy při péči o stáda. To se promítá do plemene, které dobře vychází s ostatními psy a rodinnými mazlíčky. Plemeno je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí, aby se jejich psi plně zapojili do života své rodiny.
 
 

MYSTICKÁ KOLIE

 

Velká část mystiky kolie je založena na koliích a dětech; zvláštní vztah mezi Lassie a jeho milovaným chlapeckým společníkem Timmym. Zčásti skutečnost a zčásti fikce, toto legendární pouto začalo symbolizovat srdce a duši kolie pro generace dětí, kterým jako dospělí později do života přidala kolie.

Mystika kolie začala dávno před Lassie během jejího vývoje na Britských ostrovech dlouho před Lassie. Během 19. století chovatelé pracovali na vytvoření fyzicky zdravého psa velké krásy a inteligence. Počátkem 20. století zaujala kolie zámožné americké chovatele psů včetně bankéře/finančníka J. Pierponta Morgana; a právník a občanský vůdce Samuel Untermyer, který nešetřil náklady na import nejlepších výstavních kolií do USA Chovatel-chovatel, který nejvíce přispěl k popularizaci kolie pro průměrného Američana, však nebyl milionář, ale spíše autor Albert Payson Terhune s jeho barvitými příběhy o hrdinství a humoru kolie. Eric Knight dále přidal na přitažlivosti plemene svým klasickým příběhem o skotské vysočině, Lassie Come Home  (1940). 

cdee6875-429e-4cf4-8740-4d816267f9b8

 

Mnoho filmových verzí tohoto příběhu líčilo hrdinskou cestu kolie domů k rodině, kterou milovala. S televizním seriálem Lassie z 50. let 20. století popularita plemene prudce vzrostla. Lassie se stala kulturním fenoménem, ​​zatímco kolie získala výtečnost jako nadživotní věrný rodinný společník, který začal symbolizovat význam psa v americkém domácím životě.
Dnes žije legenda o Lassie. Stejně jako ve filmech umění napodobuje život; vztah kolie k dítěti je zvláštní pouto. Téma, které prostupovalo pět desetiletí tradice kolie, je spíše pravda než fikce. Není nic úžasnějšího než sledovat růst a interakci mezi dítětem a psem, kteří se, stejně jako postavy z knih a televize, rychle stanou přáteli na celý život! Kolie si užívají aportování, chytání frisbees a hravě „pasou“ děti i dospělé. 
 
 

KOLIE DOMA 

Jemná a oddaná kolie vám ukradne srdce a naplní váš  domov radostí. Jako věrný společník, kamarád pro děti nebo jako dělník na farmě přináší kolie do své rodiny lásku, která je bezpodmínečná, velkorysá a věčná. Ale s touto láskou a loajalitou přichází i celoživotní odpovědnost majitelů za péči a pohodu jejich kolie. 

 

 

 

 

 
Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah