Reklamní sdělení
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Šatoli.cz - šijeme kvalitněhttps://www.satoli.czSvatební doplňky, kapsáře na zeď, kapsáře do školky, ubrousky na svačinu, zakázkové šití.
Káva Harmoniehttps://www.kavaharmonie.czkáva pražená prodej, prodej kávy z celého světa, dovoz kávy, světle pražená káva, od farmářů

PÉČE O AMERICKÉ KOLIE:

Am. Kolie se dožívají v průměru 14 - 16 let  a dospívají ve 4 letech. Délka a kvalita života závisí na mnoha faktorech, na genetických dispozicích, stravě, péči, kde žijí, zda měli pracovní život a tak podobně.  Každopádně svou dobrou péčí můžete život svého pejska o hodně prodloužit. Toto plemeno nepatří mezi náročné na péči. Je třeba dbát o hygienu, o kůži a srst viz předešlý odstavec, o uši, chrup, drápky a anální žlázky. Drápky si většinou pejsek stačí obrušovat na potřebnou délku sám při procházkách či na zahradě, pokud tomu tak není, je nutné je zastříhavat speciálními kleštičkami. Vždy střiháváme jen špičky drápků, tedy tu část, kam nezasahují nervy a žilky. O ušní hygienu se staráte obdobně jako o tu svou. Pokud je pes správně krmen stačí pravidelně dávat dentální kosti a zuby bude mít čisté a zdravé. Důležitou složkou péče je kvalitní každoroční očkování na veterinární klinice, odčervení jednou za 3 měsíce, či jednou za půl roku a pravidelné ošetření proti blechám a prevence před klíšťaty.

 

CHOV KOLIE V DOMÁCNOSTI: 
Americké kolie jsou plemenem, které je vhodné do domku se zahradou i do bytu, kde budou mít volný pohyb a stálý, úzký kontakt s majitelem a rodinou.

Rozhodně se nehodí do kotce, boudy, klece, na zahradu ...  kde by byli izolovaní nebo měli omezený pohyb, tam by vyloženě trpěli! Stali by se nedůvěřivými, bázlivými nebo agresivními, či apatickými, zakřiknutými bez elánu do života. Nikdy nechovejte kolie v kleci či kotci!!!!
Jsou spokojení hlavně, když jsou se svým majitelem, který jim projevuje náklonnost a lásku. Vyžadují být se svým pánem pokud možno pořád, proto je důležité, aby pejsek žil s lidmi uvnitř v domku či v bytě, kde bude mít se svým pánem a rodinou stálý kontakt. Tím se vytvoří i jedinečný vztah, který by majiteli jinak unikl, Am. kolie fungují velmi empaticky a dokáží se dokonale napojit na svého majitele. Pokud se rozhodnete pořídit si tohoto pejska do bytu mějte prosím na mysli, že je to velké, aktivní plemeno a musíte mu zajistit dostatečný pohyb, který rozhodně potřebuje!! V tomto případě jsou pro zdraví kolie nezbytné dlouhé procházky či různé sportovní aktivity. Doma by měli mít vyhrazené své soukromé místo s pelíškem n a odpočinek, hračkami a vždy plnou misku s čerstvou vodou.

 

Těžce nese izolaci od svojí rodiny

Americké kolie nejsou nikterak náročné na péči. Hodí se jak do domečku se zahrádkou, tak do městského bytu. Avšak nepřipadá v úvahu život v kotci nebo odděleně na zahradě.

Vzhledem k tomu, že je kolie aktivní plemeno, je nutné jí zajistit dostatečný pohyb. Pro sportovně založené lidi je jako stvořená. Je možné se s nimi věnovat aktivitám jako je canicross, dogtrekking, herding, coursing, agility, obedience, dogdancing, canisterapie, záchranářství, čichovým pracem atd. Nesnesou být izolované nebo mít omezený pohyb. To by vyloženě trpěly. Vyžadují být se svým pánem a jeho rodinou v úzkém kontaktu, proto je důležité, aby pejsek žil s lidmi uvnitř domu či v bytě, kde bude mít s rodinou stálý kontakt.

Pokud však nejste úplní sportovci a kolie vám učarovala, nezoufejte. „Není to problém,  tomto případě pejsek ocení i rekreační procházky se svým pánem,“ doplňuje chovatelka.

 

 

KRMENÍ:
Zdravý a krásný pes je především výsledkem jeho správné výživy. Můžete tak docílit vynikajícího vzrůstu a předejít různým zdravotním problémům, či hormonální nerovnováze, jež je v mnoha případech způsobena právě nevhodnou stravou. Zdravá dospělá fena by měla vážit 28 - 33 kg, zdravý dospělý pes by měl vážit 30 - 40 kg, vzhledem k výšce. Nemají tendence k tloustnutí, nebývají posedlí jídlem jako některá jiná plemena, občas spíše naopak, mohou být vybíraví. Je vhodné krmit psi každý den jednou až dvakrát denně ve stejnou dobu. Potřebují výživu odpovídající velikosti a případnému sportovnímu zatížení. Primární strava by se měla skládat z kvalitních psích granulí, do kterých můžete přidat maso nebo masovou konzervu pro psy. Granule lze také ochutit vývarem.  Ne každý pes má stejný metabolismus, tudíž musíte vypozorovat, který typ krmiva bude vašemu pejskovi vyhovovat. Potrava by měla mít pokojovou teplotu, nikdy nekrmte psa znečištěnou nebo starou potravinou. Po jídle dopřejte pejskovi odpočinek až 2 hodiny, aby nedošlo k nevolnosti nebo přetočení žaludku. Mějte prosím na mysli, že pes je masožravá šelma, není všežravec jako lidé, či různá hospodářská zvířata, lidská jídla mu škodí! Po celý den by pes měl mít vždy k dispozici misku s čerstvou vodou!!!
 
POZOR NA POTRAVINY, KTERÉ JSOU PRO PSY TOXICKÉ :
Mnoho lidských potravin se může zdát vašemu pejskovi velmi lákavých, ovšem trávicí ústrojí psů je jiné než naše a potraviny, které jsou pro lidi běžné, mohou psům velice ublížit. Jejich trávicí trakt je není schopný zpracovat, mohou se usazovat v organizmu a být příčinou různých onemocnění, nebo vést k prudké otravě,
či smrti. Tyto potraviny jsou toxické pro všechna plemena psů!!!
 
VYVARUJTE SE: Citrusy, hroznové víno, rozinky, alkohol, avokádo, brambory, brokolice, broskve, cibule, cukr, čaje, česnek, čokoláda, houby, jedlá soda, kafe, kaštany, kvasnice, meduňky, muškátový ořech, ořechy, semínka, rebarbora, sůl, třešně, zelená rajčata, vaječné skořápky, drůbeží kosti, nasekané
kosti.
 
VÝCVIK:
Mají zaslouženě pověst dobře cvičitelného psa. Pro Americké kolie je důležitější socializace než samotný výcvik, je potřebné, aby se v mládí seznámili s mnoha novými věcmi situacemi a naučili se správně rozpoznávat co je pro ně riziko a co ne. Co jim ukážete vy jako vůdce smečky, či jejich rodiče bude stěžejní. Učí se způsobem pozorování, sledují co se kolem děje, jak se chová jejich pán, co dělají ostatní, pak to zopakují. Dril na ně neplatí, pokud půjdete touto cestou psa odradíte a bude velmi složité ho přimět, aby vás v budoucnu kdy respektoval, či měl k vám úctu, v tomto případě vás nebude nikdy poslouchat!!! Při výcviku se ujistěte, že máte plnou pozornost a daný povel logicky vysvětlete nebo ukažte, pak stačí jen párkrát zopakovat a budete velice rychle slavit cvičitelské úspěchy,
o kterých se vám ani nesnilo. Vhodné pamlsky jako odměna a výcvik hrou jsou taktéž velmi efektivní.
 
PRACOVNÍ VYUŽITÍ:
PASENÍ, HONÁCTVÍ: Byli šlechtěni pro zvýraznění schopnosti shromáždit, ovládat stáda domácích zvířat, pečovat o ně a v případě nutnosti je ochránit, před vlky, a jinými šelmami. Tyto schopnosti si i nadále uchovávají, mají silné instinkty, jsou velmi intuitivní, rychlí, pohotoví a samostatně uvažující. Řadí se
oficiálně k pracovním pasteveckým plemenům.
 
HLÍDACÍ PSI: Díky silné fixaci na svého pána, si ho patřičně střeží a náruživě brání za jakékoli situace. To samé platí i pro členy rodiny. Na rozdíl od Evropských kolií, Americké zasáhnou v ohrožení obdobně razantně jako obvykle používaná hlídací plemena, s čímž je nutno počítat.
 
 
 
 

 

Venku je to aktivní sportovec, doma v klidu odpočívá

Americké kolie jsou velmi všestranní psi. Půjdou s vámi do jakéhokoliv dobrodružství, sportu či jiné aktivity. 

„Jsou dobře cvičitelní, hodně zvědaví a vyloženě rádi se učí novým kouskům. Dychtí po všem, co se děje kolem nich, ale někdy můžou být trochu tvrdohlaví,“ varuje chovatelka.

Venku jsou to aktivní a vytrvalí psi, doma jsou klidnými a mazlivými společníky, o kterých ani nevíte. „Oplývají sice energií, ale nemají tendence ničit věci v bytě. Také se velice rychle naučí hygieně – jsou opravdu velmi čistotné,“ ujišťuje chovatelka.

K cizím je toto plemeno rezervované, k pánovi a jeho rodině je naopak velmi loajální a maximálně spolehlivé. Je to milý, mazlivý a věčně pozitivní společník, který bude neustále po vašem boku, rodinný pes, jež bude o svoji rodinu pečovat a v případě potřeby ji i ochrání.

K dětem či zvířecím mazlíčkům v domácnosti je něžný a opatrný. Vzhledem k jejich citu pro rodinu potřebují být často v kontaktu se svým pánem, ať už se jedná o mazlení, hru, práci či jen jeho přítomnost. 

Dlouhodobým pobytem o samotě doslova trpí a většinou se to podepíše i na jejich povaze. Nesnášejí tvrdé zacházení a dril. Tyto kolie jsou láskyplná stvoření, která se svému pánovi odevzdají celým tělem i duší.

 

ASISTENČNÍ, VODÍCÍ, TERAPEUTIČTÍ PSI: Velmi silná empatie, vnímavost, pozornost, ohleduplnost, starostlivost a touha vyhovět či potěšit, společně s vysokou inteligencí a schopností samostatně si poradit v krizových situacích jsou vlastnosti, které dělají toto plemeno ideálními asistenční psi.
 
NOSEWORK, ZÁCHRANAŘINA: V zahraničí jsou velmi využívaným plemenem v těchto oborech. Jsou obdařeni výborným čichem, vysokou inteligencí, zvídavostí, všímají si maličkostí, jsou odhodlaní, odvážní, velmi logicky a samostatně myslí, pohotově si poradí a jsou atleticky zdatní. To vše z nich dělá skvělé adepty na tyto práce.
 
SPORT:
Jelikož se jedná o aktivní, atleticky založené plemeno, je celá řada možností, jak se můžete společně s Americkou kolií bavit různými sportovními aktivitami, jedny z nejvhodnějších pro toto plemeno jsou: agility, canicross, coursing, dogfrisbee, dogtrekking, obedience ... .
Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah